Nošení prstenů a náramkových hodinek

Nošení prstenů je doloženo už v nejstarších dobách téměř ve všech civilizacích a nedá se říci, že by panovala nějaká větší shoda v tom, na kterých prstech je nosit. Nejrozšířenějšími jsou prsteny snubní, u kterých je zvykem, že se nosí na prsteníčku levé ruky. Je to proto, aby při denním nošení prsten nepřekážel při práci, kterou lidé vykonávají převážně vedoucí pravou rukou, a také aby byl více chráněn před mechanickým poškozením. Jiným vysvětlením je to, že prsten vyměněný z lásky má být na straně srdce. V některých zemích vdovci a vdovy nosí prsten na památku zemřelého životního partnera na ruce pravé.

A jak to řeší leváci? Někteří ve shodě s okolím, jiní upřednostňují volnou levou ruku. Každopádně je dobré, aby se před svatebním obřadem vklidu snoubenci dopředu domluvili, jakým způsobem si nasadí snubní prsteny v nejvýznamnějším okamžiku počínajícího společného života. Fotografie nevěsty a ženicha, kteří hledají po zemi zakutálený prstýnek, můžou potěšit leda tak čtenáře bulvárních časopisů, zhrzené nápadníky a poťouchlé sousedky.

Náramkové hodinky jsou konstruovány pro nošení na levém zápěstí. Korunka na natahování pera a nařizování správného času je umístěna na pravé straně pouzdra hodinek tak, aby se korunkou dalo snadno otáčet pohybem ukazováčku pravé ruky. Digitální hodinky s displejem mají rovněž nejčastěji používaná tlačítka rozmístěna v místech pro snadné ovládání pravým palcem nebo jinými prsty pravé ruky. Pro pohyb pravé ruky je uzpůsobeno i zapínání pásku nebo nebo kovového náramku.

Většina leváků nad konstrukcí hodinek příliš nebádá a přijímá je tak, jaké jsou, a naučí se s nimi běžně zacházet; většina leváků nosí ve shodě s pravorukým prostředím náramkové hodinky na ruce levé.

Důležité je zvážit a rozhodnout, na které ruce má malý levák začít hodinky trvale nosit, a tomu popřípadě podřídit koupi hodinek pro levou nebo pravou ruku.

Budeme mít na paměti, že střídat ruce pro nošení hodinek se nemá. U mnoha leváků, ale i praváků přemístění hodinek z jedné ruky na druhou způsobuje znejistění pravo-levé orientace, její dočasnou nebo až trvalou ztrátu, která i v dospělosti může velmi znepříjemnit běžný denní život.

Nesčíslněkrát opakovaný sled pohybů při sledování hodinek se už během několika let přetaví v návyk, který se dostane člověku pod kůži, a změnou orientace hodinek si takovýto zažitý návyk nepříjemně rozbouráme.

 

Náramkové hodinky pro leváky, hodinky s obráceným chodem

Vzhledem k tomu, že náramkové hodinky dnes jsou převážně poháněny baterií s dlouhou životností a že strojek má minimální odchylku, není potřeba je natahovat, ani seřizovat. Leváci mohou nosit hodinky pro praváky podle uvážení na levé i pravé ruce. (zajímavá diskuse: www.omlazeni.cz/hodinky-na-prave-53-236225-0.html)

Pokud se ovšem levák s pravostranně konstruovanými hodinkami nechce smířit, řada výrobců nabízí pánské i dámské hodinky určené levákům, musí ale počítat s tím, že jejich pořizovací cena může být několikanásobně vyšší.

Zásadně se však vyhneme koupi hodinek s tzv. obráceným ciferníkem, na němž ubíhají ručičky opačným směrem, než je zvykem, a které jsou také často inzerovány jako „hodinky pro leváky“. Takovéto hodinky či nástěnné hodiny jsou v běžném denním shonu, kdy nám sledování času řídí život, velmi matoucí a patří určitě jen do světa kuriozit. Při jejich používání si totiž pokaždé musíme uvědomit, že naše hodinky nejsou na pohled stejné jako všechny ostatní hodiny, které nás obklopují doslova na každém rohu. Pohyb ručiček a rozmístění číslic nakonec určování času ztěžuje až znemožňuje především malým školákům, kteří se s určováním času teprve seznamují a z nichž mnozí je zvládají zpočátku jen s velkými potížemi. Je potřeba vědět, že stanovování času a pochopení ciferníku se přenáší do dalších znalostí, jakými jsou orientace v denních a ročních dobách, určování světových stran a kruhovosti 360° a výpočtů, které se týkají úhlů.

Mnoho dětí i dospělých náramkové hodinky nenosí vůbec, protože čas můžeme dnes sledovat běžně v ulicích měst, dopravních prostředcích, v kancelářích a školních třídách, a především proto, že místo hodinek používáme mobilní telefon, kapesní přehrávače hudby a videa nebo počítače, kde je čas většinou zobrazen na displeji.

Přesto se náramkových hodinek prodává mnohem více než kdy jindy – různě designově nebo účelově zaměřené se stávají součástí našeho vlastního stylu, dokreslují naši osobnost a jsou stejně nezbytné na společenských akcích jako při sportu.

*