Publikační činnost - Ivo Vodička

 
"Boj o špetku ... aneb soumrak spojitého písma" (2019)
 
"Boj o špetku" je v české pedagogické literatuře nejširší práce o otázkách psaní rukou (grafomotorika) a zabývá se především novými trendy v psaní rukou, jejichž nositeli jsou nejen školáci, ale i dospělí.
 
Nejméně v posledních dvou desetiletích všichni zaznamenávají výrazné změny v technice psaní a kvalitě písma žáků, ale i dospělých. Proč výsledky dětí dnes nejsou shodné s těmi, na které byli učitelé a veřejnost po dlouhou dobu zvyklí? Za více než půlstoletí vznikly desítky publikací o grafomotorice a cvičebnic, které které na tuto otázku neumí odpovědět, protože chápou nové přístupy v psaní rukou pouze jako nedodržování „správných a ověřených pravidel psaní“, a tím tedy jako „nesprávné“.
 
Jsou pravidla techniky psaní rukou neměnná? Jak se má škola vypořádat s novými úchopy i psacími potřebami? Jaký typ školního písma má škola vyučovat jako přípravu na život v 21. století? Má smysl ještě psát rukou v době počítačů?
 
„Boj o špetku … aneb soumrak spojitého písma“ nabízí čtenářům komplexní pohled na problematiku psacích potřeb, úchopů používaných při psaní a vysvětluje, proč děti i dospělí, praváci i leváci, samovolně přecházejí od spojitého písma k písmu nespojitému a proč řada využívaných metodických postupů při nácviku psaní v běžné školní praxi i speciálním poradenství selhává.
 
Interaktivní soubor *.pdf k prohlížení v počítači nebo čtečkách si můžete stáhnout zde:
 
Verze s úpravou pro tisk z počítače si stáhněte zde:
 
Doprovodná prezentace k přednášce ke knize Boj o špetku o pravácích:
KuliFerda a jeho svět / Pracujeme s levákem v předškolním věku / Raabe

Více zde: https://www.levactvi.cz/kuliferda-pro-levaky-raabe/

Doprovodná prezentace k přednášce ke knize Boj o špetku o levácích:
 
 
Meteor / Vědecko-populární reportáže, rozhovory a dokumenty pro všechny v ČRo2 Praha (7. září 2019)
 
rozhovor s redaktorem P. Sobotkou v odvysílaném dílu ze 7. září 2019 Meteor o psaní rukou, domlouvání ptačích vajec a srážce Slunce: 01:32 Má smysl psát rukou?
 
 
 
 
 
KuliFerda a jeho svět / Pracujeme s levákem v předškolním věku / Raabe
 
Nakladatelství Dr. Josef Raabe v Praze mi na podzim 2013 nabídlo možnost vytvořit pracovní sešity s tématem předškolní výchovy leváků, které by byly k ruce rodičům a učitelům malých leváků. Vznikla tak sada šesti takových pracovních seštiů, které vyšly na jaře 2015. Ne všechny jsou dnes nabízeny ke koupi, ale popis celé sady a metodickou podporu pro učitele a rodiče najdete na této samostatné podstránce.
 
 
"Levák a psaní" /  Speciální pedagogika  Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, 2015, č. 4 (str. 494 - 507)
 
Diskusní příspěvek v časopise, který je jako jediný věnován otázkám speciální pedagogiky, kam problematika leváků a leváctví (sinistrologie a sinistropedie) patří.
Časopis není veřejnosti běžně dostupný, protože je to tiskovina zejména pro předplatitele; od roku 2017 existuje digitální archiv, který ale neobsahuje kompletní znění vydání časopisu, a tak je zde můj příspěvek ve skenu i jako textový soubor k dispozici ke stažení přes ikony jako dva samostatné dokumenty v *.pdf.
 
 
 
 
rozhovor v populárním pořadu na téma Kdo jsou leváci a jak leváci píší (od 62.32).
 
 
 
 
 
 
 
 
Digitální pracovní materiály (DUM) o lateralitě, leváctví i praváctví (2013)
 
41 výukových materiálů na témata, která se provázejí běžný život leváků i praváků, jejich rodičů a učitelů jako prezentace v *.pdf jsou obsaženy v celostátním školském projektu organizovaném českým ministerstvem školství. Všechny výukové materiály jsou také ke stažení na www.dumy.cz, ale dají se stáhnout všechny najednou přes tuto ikonu:
 
 
Nechte leváky drápat / Metodika levorukého psaní, kreslení a malování (Portál 2008)
 
Kniha objasňuje podstatu grafomotoriky levorukého psaní, popisuje základní přístupy leváků k psaní a nově zdůvodňuje nejvýhodnější způsob psaní pro leváky. Učitelům, rodičům a samotným levákům poskytuje praktické rady o psacích a kreslicích prostředcích pro leváky a o jejich použití doma a v mateřské a základní škole. Na základě rozboru konstrukce rukopisného písma ve vztahu tahu a tlaku při psaní vysvětluje, proč většina leváků píše jinak, než je doporučeno školní metodikou. Součástí knihy jsou vyobrazení různých způsobů psaní leváků, ukázky rukopisů a fotografie, ale především leváky nejužívanější horní způsob psaní (drápání).
Knihu lze objednat v nakladatelství Portál na obchod.portal.cz/produkt/nechte-levaky-drapat/ (kniha je v prodeji od roku 2008, 1. vydání bylo vyprodáno a nakladatelství Portál na podzim roku 2015 vydalo dotisk.
 
 
 
 
 
 
 
 

 
TOPlist

Kontakt

Mgr. Ivo Vodička Marie Majerové 1824/1
Litoměřice
412 01
+420 721 678 920

počítadla návštěv byla aktivována 10. dubna 2015
ivovodicka@seznam.cz