Litoměřické

Jako studenti učitelství jsme kdysi vandrem putovali po Slovácku a navečer jsme zakotvili v jakési vesnici v hospodě. Místní byli vlídní a dovolili nám přespat pod širákem v obecním sadu za to, že zahrajeme nějaké české písničky. Začali jsme hrát a zpívat, co jsme uměli a na co jsme byli zvyklí – něco z Osvobozeného, Semaforu, z trampských a folku a také něco z českého popíku. Místní ale spokojeni nebyli – že prý určitě nechtějí „ty z rádia“, ale lidové písničky z Čech, ale hlavně ty, odkud jsme, a že se navíc budeme ve zpívání střídat. Zazpívali jsme „Zahrajte mi mou“ a pak už jen koukali, rozpačitě lovili z paměti alespoň nějaké z jižních a západních Čech a bylo nám trapně. Tak takhle nám to, „Pražákům“, jak nám říkali, i když jsme marně znovu a znovu vysvětlovali, že žádní Pražáci nejsme, prostě a jasně nandali. Po letech jsem se ocitl ve stejné situaci znovu - byli jsme s naší swingovou kapelou pozváni, abychom zahráli na litoměřické vinařské slavnosti. Chtěli jsme náš program zpestřit nějakou českou písní o víně. A víte, co nás překvapilo? Prostě to, že českých písní o víně je jako šafránu. A přestože Litoměřice jsou od nejstarších dob jednou z tradičních kulturních oblastí, a to nejen vinařskou a chmelařskou, o Litoměřicích a jejich nejbližším okolí skoro žádné písničky nejsou. Proč se tedy o něco alespoň nepokusit?

A tak jsou tady písničky, které jsou určeny především dětem 1. stupně základní školy, jejich učitelům a všem, kteří si chtějí zazpívat k "Litoměřické" další písničky, které se tématicky vztahují k našemu městu a okolí.

Zpěvníček v *.pdf k vytištění jako booklet (brožuru) ve formátu A5 je možno stáhnout zde přes tuto ikonu a tytéž písničky jsou ještě připraveny na jednom listu A4; k tomu jsou ještě navíc připraveny hudební soubory v *.mid k nácviku písně.

 

a) Vodička Ivo 7+1 písnička z Litoměřicka - booklet A5.pdf

b) Vodička Ivo 7+1 písnička z Litoměřicka - listy A4.pdf

01. Káča z Litoměřic.mid
02. Jakpak se vdám.mid
03. Nepospíchej, nepředbíhej.mid
04. Doksanský klášter.mid
05. Já chci jen takovou.mid
06. Kvítečky na potoce.mid
07. To naše pivečko.mid
08. Litoměřická.mid

09. Terezínští huláni

10. Vinobraní u Lovosic

 

Někdo se mě ptal, jestli mi nevadí, že nějaká z těchto písniček se bude zpívat trochu jinak, než jsem ji napsal. Co na to říct? Nikdo přece nemůže počítat s tím, že písnička, která doputuje mezi lidi pouze prostřednictvím zpěvníčku, zůstane taková, jak byla napsána. Vždyť písnička je jako voda, která neteče přímo, ale neustále směr mění – tu se rozlévá doširoka, tu obtéká překážky, aby si svou cestu našla. Tak i písnička si musí najít svou cestu a autor nesmí být pohoršen tím, že se na ní může něco změnit. A když si písnička k lidem cestu najde a lidé ji zpívají, je vlastně doma, mezi svými – co komu vyčítat? Jen se těšit z toho, jak dobře to vlastně dopadlo!

Věřím, že s písničkami tohoto zpěvníčku to také tak dopadne, až k malým i velkým zpěvákům dotečou právě v době, kdy slavíme 800 let trvání Litoměřic.


TOPlist

Kontakt

Mgr. Ivo Vodička Marie Majerové 1824/1
Litoměřice
412 01
+420 721 678 920

počítadla návštěv byla aktivována 10. dubna 2015
ivovodicka@seznam.cz