Jak upravit kytaru pro leváka začátečníka

Mnoho rodičů se trápí otázkou, jestli mají obstarat nástroj pro leváka a co s levostrannou kytarou, když by na ni dítě po nějaké kratší době přestalo hrát.

Nové akustické i elektrické kytary pro leváky jsou nabízeny od nejlevnějších školních modelů s velmi podobnou cenou jako jejich obrácené protějšky, o něco obtížněji, ale přesto se prodávají a nakupují jako bazarové zboží. V případě nákupu i prodeje musíme být trpělivější než obvykle, protože zájemců je přirozeně poměrně méně.

Jiným, třeba i přechodným řešením, je upravit nástroj pro praváky, který v rodině už máme nebo si jej vypůjčíme od přátel. K tomuto účelu se hodí jedině kytara klasického typu, tzv. španělská. Ta je totiž konstruována jako osově souměrná a kobylka i s kobylkovým sedlem je vedena kolmo k ose kytary, takže nemá již zmíněnou kompenzaci strun. Kompenzace strun u tohoto typu kytary se objevuje spíše zřídka, a to jen u kvalitních nástrojů.

Hlava španělské kytary s nultým pražcem a spodním navinutím strun pro leváka; na fotografii je zřetelně vidět, jak jdou struny pod dřík tak, aby levák svou pravou rukou napínal struny při pohybu směrem od sebe.

Španělská kytara snese převrácení na opačnou stranu, ale musíme lehce upravit nultý pražec, přes nějž jsou vedeny struny nejblíže hlavě nástroje. Zde je potřeba rozšířit drážky, kterými procházejí basové struny – to však není problém, protože nultý pražec je u levnějších nástrojů z plastu, takže ostrý nůž nebo malý pilníček na úpravu stačí.

Po zachycení struny v otvoru dříku točíme ladicím kolíkem pravou rukou od sebe tak, aby se struny nenavíjely na dřík vrchem, ale pod něj. Struny mají za nultým pražcem mírně větší úhel sklonu, než je obvyklé, ale na zvuku takovýchto školních nástrojů se to neprojeví.

Jinou možností je odšroubovat ladicí mechaniku a proměnit levou za pravou, ale je potřeba počítat s tím, že pro šroubky budeme muset vyvrtat nové dírky a třeba i provést malé dílčí úpravy, aby mechaniky dosedly dobře k hlavě nástroje.

Převrácením nástroje se z pohledu hráče ztratí poziční značky, které jsou na krku z boku a které usnadňují orientaci při pohybu ruky v jednotlivých polohách. Pokud je budeme chtít nahradit, přechodně stačí umístit samolepky nebo můžeme malým vrtáčkem vyvrtat dírky a vsadit do nich malé mosazné hřebíčky s půlkulatou hlavou.

Některé další strunné drnkací nástroje se podobně jako španělská kytara pro hrajícího leváka dají také uzpůsobit. Rytmické čtyřstrunné i šestistrunné kytarové banjo, ukulele, mandolina a další lidové nástroje různých národů se dají stranově převrátit – podmínkou je jako u španělské kytary jejich osová souměrnost a umístění kobylky.

V případě, že už jsou vytvořeny návyky při hraní na jednu nebo druhou stranu, další nástroj si i v dobré víře, že to zvládneme, nebudeme pořizovat v stranově opačné variantě. Činnost každé ruky je při hraní na strunné nástroje naprosto rozdílná a sami bychom si mohli hraní na starší i nový nástroj znesnadnit.

Pokud levák překlene začátečnické období a hudba se stane součástí jeho života, můžeme s klidem investovat do nového nástroje. Poohlédneme se po výrobci, který vyrábí nástroje přímo pro leváky a z nich si vybereme takový, který už bude plně vyhovovat hudebnímu zaměření nového kytaristy.