Ukulele pro leváky

V posledních době se znovu po letech zvedla obliba dalšího drnkacího nástroje - ukulele. Ukulele, psáno též zkráceně uku, je v zásadě typologicky stejný hudební nástroj jako kytara a prodejci hudebních nástrojů ho někdy mezi kytary zařazují. Je to dáno velmi podobnou konstrukcí nástroje, který připomíná malou kytaru a v některých laděních postupně svou velikostí přechází mezi menší kytary. Některá ukulele však mají i jinou konstrukci těla, ale na všechny typy ukulelí se hraje úplně stejně. Obliba malého nástroje, typického zpěvného zvuku a poměrná snadnost rytmického (doprovnodného) hraní vedou k tomu, že vznikají hybridní nástroje s ukulelovým laděním, ale konstrukcí jiného drnkacího nástroje, např. z bendža - bendžolele, banjolele; z mandolíny - mandolele; z kytary - guitarlele.
 
Největší nabídka na trhu je v segmentu v čistě akustických i ozvučených (elektroakustických) ukulelí, na trhu jsou však i čistě elektrická ukulele, která jsou ozvučena v celém spektru možností jako elektrické kytary. Všem zájemcům o hru na ukulele doporučuji se podívat alespoň na základní informace o nástroji na Wikipedii nebo přímo na specializovaných www stránkách.
 
 
Jaký způsobem začít hrát? Jako levák, nebo jako pravák?
 
Otázka vypadá jednoduše, ale tak jako v problematice pomůcek a nástrojů pro leváky, to tak není. K použití nástroje jsou tu v zásadě tři cesty:
 
1. Pokud jste levák (orientačním vodítkem nám budiž to, že píšete levou rukou) a zároveň chcete hrát na ukulele jako úplný začátečník na svůj první drnkací nástroj, určitě využijte možnosti hrát jako levák.
 
Nástroj uchopte pravou rukou za krk a levou si ponechejte k rytmickému hraní úderem přes struny. Tato pozice držení je ve všech ohledech pro leváka nejvýhodnější, stranově kopíruje držení pravákovo, takže při hře budete moci využívat všech výhod, které mají praváci. Musíte ale počítat s tím, že pokud byste v budoucnu chtěli přidat do svého hráčského rejstříku další drnkací strunný nástroj (kytara, baskytara, bendžo, mandolína), budete muset všechny takovéto další nástroje pořizovat také v levostranné verzi. To by dnes ale neměl být už problém, protože takovéto nástroje se dnes pro leváky už běžně vyrábějí, popř. se dají upravit.
 
2. Pokud jste levák a už hrajete na nějaký drnkací nástroj pro leváky (LH kytara, baskytara a pod.), tak v tom samozřejmě pokračujte a nesnažte se hrát v pravostranné variantě nástroje. Vysvětlení, pokud ho chcete znát, je v následujícím bodu.
 
3. Pokud  jste levák, ale nějakou životní shodou okolností už hrajete na nějaký drnkací nástroj v běžné pravostranné variantě (pravděpodobně kytara, protože právě kytaristé touží po menším nástroji), nepokoušejte se začít hrát na ukulele pro leváky.
Důvodem je to, že při hře na kytaru či bendžo je činnost pravé a levé ruky zcela rozdílná, a protože máte toto rozdělení rolí už zcela zažité, obrácením dalšího nástroje na opačnou stranu si uděláte zmatek i ve svém nástroji hlavním, původním - a to nestojí za to!
 
4. V žádném případě se nesnažte použít pravostranný nástroj, hrát na něm v opačném gardu jako levák s akordy pro praváky a jejich levou ruku přímo bez jejich stranového obrácení naroubovat na svou pravou ruku. Tento způsob hraní, i když sem tam se někdo takový objeví i u kytaristů a přestože některé tutoriální www stránky takový přístup doporučují, je ze všech variant nejobtížnější. Pořadí strun, ladění a postavení prstů v akordech musí při běžném hraní odpovídat realitě dosahu prstů, a jestli si nechcete udělat z hraní drama, určitě se tomuto pojetí raději vyhněte.
 
Jak si vybrat nástroj?
 
Odpověď na tuto otázku je možná už mnohem jednodušší - dnes už existuje i sortiment ukulelí pro leváky. Jsou značeny jako "pro leváky", "for lefties", "lefthand" a "LH ukulele" - u nás je možno koupit LH ukulele u našich internetových prodejců (kytary.cz, muziker.cz, ukeshop.cz), ale na menších kamenných prodejnách hudebních nástrojů takový sortiment nečekejte. Ukulele pro leváky se v zásadě liší jen otáčením mechanik, pořadím natažených strun a obtiskem loga na hlavě a firemního štítku uvnitř nástroje, aby se daly číst obvyklým způsobem. Konstrukce těla u levnějších nástrojů je zcela stejná, rozdíly v žebrování, tlouštce horní desky nebo jiných parametrů můžete čekat až u nástrojů dražších nebo těch, které jsou určeny ke skutečnému profesionálnímu vystupování.
 

Sopránové ukulele pro leváky (ORTEGA K2-MAH-L) a tenorové s výřezem (ORTEGA RU5CE-L) z www.kytary.cz.

 
Jestliže už ukulele pro praváky máte, nezoufejte, protože přizpůsobit RH nástroj pro levostrannou variantu není problém. Stačí sundat struny a natáhnout je v opačném pořadí. Při novém zachycení strun je lepší motat strunu spodem, tedy pod otáčecí dřík (v případě hlavy a strojků s výřezy jako na klasické kytaře) nebo vně, tedy blíže hrany hlavy, u tradičních ukulele. To proto, že se Vám pak budou lépe otáčet ladicí kolíky pravou rukou směrem od sebe tak, jak je to ergonomicky přirozené - stejný problém mají i kytaristé a věc je vysvětlena v kapitole o kytarách. Šikulkové si mohou na lepší pravostranný nástroj objednat přímo LH mechaniky nebo koupit řadu LH 3+3 malých strojků na kytaru a ještě dva strojky na budoucí výměnu zbydou...
 
Ukulele se vyrábějí v různých laděních, kterým odpovídá i velikost nástroje - prvním nejrozšířenějším typem ukulelí je sopránové (délka strun je kolem 13 placů a celkově nástroj měří kolem 21 palců) a je laděno do D, druhým nejrozšířenějším je tzv. concert (koncertní, což neznamená, že sám nástroj je v "koncertní" kvalitě), které je větší (délka strun 15 palců a délka 23 palců), laděno do C a je tedy posazeno zvukově níže. Pokud jste úplní začátečníci a parametr ladění při výběru nástroje vám nic neříká, tak alespoň jedno upozornění - pokud plánujete hrát na ukulele jako na doprovodný nástroj ke svému zpěvu, je lepší si vybrat spíše ladění, které s ním sedí. Mohlo by se vám pak později stát, že zjistíte, že na daném uku musíte ke zpěvu hrát mnohem složitější akordy. Vzhledem k pořadí strun a možnostem skládání prstů na hmatníku do akordu se na všech ukulelích používá stejná sada hmatů akordů, a akordy souhlasné s laděním ukulele jsou logicky ty nejjednodušší (ostatně problematika je podobná jako u zobcových fléten - jenže flétna není doprovodný nástroj ke zpěvu!). Nejjednodušší akordový hmat D na sopránovém uku je stejný jako akord C na tenorovém, ale hrát například na tenorovém uku v tónině D je složitější než v C. Obecně platí, že malým dětem a dívkám vyhovuje spíše ladění D, chlapcům spíše C. Před rozhodnutím, co koupíme, si raději takové věci musíme vyzkoušet.
 
Pak samozřejmě existují další ladění - na jedné straně mini ukulele, vyšší než sopránové, na druhé straně tenorové a barytonové, které se zvukově začíná blížit kytarám. Pokud byste si pustili film Limonádový Joe, tak W. Matuška na takové na skalním ostrohu hraje a zpívá "v Lincolnu loňskýho roku..."
 
Kvalita provedení (barva, tvar, dřevo, výřez, výzdoba) a zvukové charakteristiky jsou pak jen v kompetenci vašich uší a stavu na vašem účtu.
 
 
Metodické vedení při nácviku a učebnice pro leváky
 
Úplní začátečníci leváci se mohou do nácviku hry na ukulele pustit s plnou vervou sami, ale dobré je zkonzultovat možnost hry na ukulele s učitelem. Většina dnešních učitelů nevidí ve hře na levoruký nástroj problém a už si s tím ví i rady. Ti, co už hrají na jiný drnkací nástroj si rady po zkušenost už vědí, a protože základní ovládání ukulele je snazší než ostatní nástroje, tak se bát nemusí. Chce to jen hrát a hrát a je to stejné jako s jinými nástroji...
Vedle živého učitele (samozřejmě varianty nejlepší) najdete spoustu videí pro začátečníky v češtině (+ spousty dalších) v angličtině na You Tube.
 
Učebnice hry na ukulele pro leváky se dnes už také dají koupit (ukeshop.cz a ještě jednou ukeshop.cz) nebo se dají stáhnou z webu alespoň tabulky s levostrannými akordy - LH chords for ukulele.

 

Hodně zábavy Vám i Vašim blízkým přeje Ivo Vodička

 

 

https://liveukulele.com/lessons/ukulele-sizes/

15/1/2021