Levák a všední den

Tato kapitola byla nově zpracována jako součást projektu BÝT LEVÁKEM / ÚVOD DO SINISTROLOGIE A SINISTROPEDIE a je ke stažení zde.

Někdy se říká, že běžný život se skládá z tisícerých denně prožívaných drobností. Levákův běžný život, jeho všední den, se také skládá z tisícerých drobností s tím rozdílem, že jich je o mnoho více než u praváků a navíc jsou to ty, které musí řešit takříkajíc „přes ruku“.

Tento svět je pro leváka totiž tak trochu nešikovný, o to šikovnější musí levák být, aby v něm obstál.

Pravostranné uspořádání lidského světa, se všemi jeho zvyklostmi a věcmi, které leváky obklopují a se kterými se musí naučit denně zacházet, leváci většinou ani nevnímají. Je to dáno tím, že takto uspořádanému světu se přizpůsobují postupně. Pomalu, ale jistě se s ním sžívají od dětství, a pokud nedojde k nějakým vážným a nepříjemným srážkám, tak se touto problematikou popravdě řečeno ani nezabývají.

Nicméně je mnoho maličkostí, které můžou rodiče často jednoduchým způsobem vyřešit a z dlouhodobého hlediska tak malému a později i velkému levákovi život usnadnit.  V neposlední řadě tím pomohou i sami sobě, protože čím dříve malý levák zvládá běžné denní činnosti, jakými je provádění základních hygienických úkonů, obouvání a oblékání, tím dříve se zjednoduší i chod celé rodiny.

Pravostranné uspořádání nás provází i v některých zdánlivě nejjednodušších denních úkonech, nesmíme však spoléhat na to, že všechno je uspořádáno tak, aby to vyhovovalo jen pravákům, jak je to někdy předkládáno. Mnoho věcí denní potřeby se vyvinulo jako stranově neutrální jako hřeben, kartáče a kartáčky, klíče, brýle a mnoho dalších.

Vždy musíme mít na paměti, že z nároků na malého leváka nebudeme slevovat samozřejmě přiměřeně jeho věku a vzhledem k ostatním dětem. Budeme s ním však postupovat pomaleji a trpělivěji, pokud je to třeba.